T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü Nizip Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü Nizip Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Sağlık Önce Ağızdan Başlar

Güncelleme Tarihi: 25/12/2017

“Ağız-diş sağlığına yeterince önem vermiyoruz ancak sağlık ağızdan başlar” 

10 adımda sağlıklı dişler

1. Çocuklukta başlanmalı: Çocukluk dönemindeki beslenme diş sağlığı yönünden çok önemlidir. Kalsiyum, fosfor ve flor mineralleri yeterince alınmalı. Dişeti diş sağlığı ve sağlamlığı için gerekli olan C, A ve D vitamini eksikliği olmaması için süt, süt ürünleri ve taze meyveler yenmeli. 2 yaşından sonra çocuklara yalancı meme, biberon kullandırılmamalı. Fissür örtücülerle çocukların diş sağlığı desteklenmeli.

2. Yılda iki kez kontrol: Birçok diş çürüğünün oluşumu aylar sürer. Diş hekimine gitmek için dişlerin ağrıması beklenmemeli, yılda iki kez diş hekimine gidilmeli. Diş hekimi gerek görmedikçe diş çektirilmemeli.

3.  Sert besinler: Sürekli yumuşak besinlerle beslenmekten kaçınmalı. Havuç, elma gibi yiyecekleri ısırarak yemek diş sağlığı için gereklidir.

4.  Şekerlemeye son: Öğün aralarında rasgele yemekten, şekerlemelerden, asit, kola ve gazoz gibi içeceklerden kaçınmalı, her tatlı yiyecekten sonra ağız suyla çalkalanmalı.

5.  Diş fırçalama: Her akşam yatmadan önce ve yemeklerden sonra dişler tekniğine uygun olarak fırçalanmalı.

6.  Kürdan: Dişler kürdan dahil hiç bir şeyle karıştırılmamalı, diş araları temizliği için diş ipi kullanılmalı.

7.  Sigara-alkol: Bu ikili diş sağlığı açısından oldukça zararlıdır.

8.  Dişler kıracak değildir: Fındık-ceviz gibi şeyler dişlerle kırılmamalı.

9.  Alışkanlık kontrolü: Sakız çiğneme, ağıza kalem, parmak sokma, tırnak yeme, dudak, parmak, yanak ısırma, özellikle ilkokul sıralarında çeneye el dayama gibi alışkanlıklar dişler ve çene için zararlıdır, bunlardan kaçınılmalı. 10. Çok soğuk ve çok sıcak yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır.

10.  Ağzı açık uyuma: Dişlere zararlı olduğundan burunda böyle uyumaya sebep olan tıkanıklık nedenleri araştırılıp ortadan kaldırılmalı.